Governors


All schools have a Governing Body, whose responsibility is the strategic development of the school.  The day-to-day leadership and management are for the Headteacher and staff.

The Governing Body includes parents and members of the community with a variety of expertise.

You can see our governors attendance records for each committee meeting here

There are termly meetings for the full Governing Body and sub-committees.

Governors serve a term of 4 years.

Name Category Term of Office Committees Responsibilities Chairperson

Pecuniary

Interests

Relationships Governor at other School Date Stepped Down

DrJohn Bailey

CG 31.08.2017 A,SEC,APA, Chair, Science SEC No No No  
Mrs Munira Patel P 02.04.2018 SEC,SD,PD,G EYFS   No No No  
Mr Henry Pearman P 02.04.2018 SEC,P, Maths   No No No  
Mr Rob Godlonton CG 02.04.2018 R,G Pupil Premium   No No No  
Mrs Samantha Molloy CG 02.04.2018 SEC,R,     No No No  
Mr Simon Pritchard H 31.08.2018 SEC,R,P     No No No  
Mr Julian Andrews CG 31.08.2017 A,CA,P, Hist, Geog   No No No 26.05.16
Mrs Alanna Richardson S 05.02.2015       No No No  
Mr Harry Seddon CG 31.08.2017 SEC,R,CA,APA     No No No  
Dr Nabila Alam CG 02.07.2018 R,SD,P,PD Literacy R No No No  
Mrs Fatima Ismail P 20.03.2019       No No No 07.07.16
Mrs Jackie Nuttall CG 01.02.2019   Training Link   No No No  
Mrs Jude Duffy O 01.01.2015       No No No  
Mr S Greenhalgh CG   SEC,SD,SR,CA,AP,PD,G     No No No 01.09.15

Mrs Bapu
 

P 01.09.16       No No No  

 

Key: CG - Co-opted P - Parent H - Head Teacher S - Staff O - Observer

A - Appeals SEC - Standards Effectiveness and Welfare R - Resources SD - Staff Discipline and Dismissal 

SR - Staffing Review and Dismissal CA - Complaints Appeals P - Pay AP - Appraisal and Pay Appeals

PD - Pupil Discipline G - Grievance